31 sierpnia 2016 administracja

Mistrzowskie zakończenie XII Róże Jazz Festiwal – PIOTR BUDNIAK z ESSENTIAL GROUP

31 sierpnia w ramach Wakacyjnego Lottogrania 2016 na Deptaku pod zielonogórskim ratuszem gościł PIOTR BUDNIAK  z  ESSENTIAL GROUP.  Koncert był ostatnią w tym roku odsłoną  XIII Festiwalu Róże Jazz Festiwal 2016  organizowanego przez Fundację Kombinat Kultury i Art Rock.

Cóż mógłbym napisać o samym koncercie, muzykach, ich maestrii czy atmosferze panującej na widowni? Spróbuję się wesprzeć fragmentem tekstu zamieszczonym na stronie www.12on14club.com, opisujący koncert który odbył się w grudniu 2015 roku. Sadzę , że oddaje on w pełni to co na zakończenie XIII RJF wydążyło się pod zielonogórskim Ratuszem. Przy okazji posłuchajmy fragment koncertu

Za sprawą supergrupy  przenieśliśmy się wczoraj w przestrzenie „polskiej szkoły jazzu” w jej najlepszym wydaniu. Nie bez powodu Piotr Budniak swoje przepiękne kompozycje „rozwiesił” wokół komedowskiego „Svantetic”, stanowiącego centralną część koncertu. To nie tylko hołd wobec wielkiego kompozytora, ale również nazwanie źródeł i wyznaczenie kierunku. Jednak to, co najcenniejsze, to oryginalność kompozycji Budniaka, ich dojrzałość i siła. Znakomite tematy zakreślane unisonem instrumentów dętych, zawieszone na pulsującym rytmie, współtworzącym klimat rodem z czarno-białych filmów lat sześćdziesiątych. Powolna opowieść gęstniejąca z każdym kadrem i zmierzająca do niespotykanego wybuchu emocji. Świetny przepis na scenariusz. Świetny przepis na jazz. Do tego świetna obsada i znakomite dialogi. Tak, jak w partyturach utworów napisanych jakby z myślą o tych konkretnych muzykach – oto mistrzowskie pasaże trąbki w dialogu z saksofonem tworzą główną oś opowieści. Tuż obok nich gitara i fortepian w funkcji nieomal starogreckiego chóru komentującego wydarzenia, a wreszcie kontrabas i perkusja w roli cerberów porządku i rytmu. Wielki, wspaniały dramat rozgrywa się na naszych oczach, a my – coraz bardziej poruszeni – utożsamiamy się z bohaterami uruchamiając całe pokłady wyobraźni podsuwającej nam obrazy niezwykłe i niecodzienne, tak jak muzyka, która niesie nas jeszcze dalej i dalej i dalej. To wspólne przeżywanie przy pełnej sali, to niecodzienne szczęście obcowania z prawdziwą sztuką, daje obraz wydarzenia najwyższej rangi. Wydarzenia, którego jakość – w każdym wymiarze – sięgnęła po definicję jazzu nowoczesnego. Wypada tylko serdecznie podziękować i czekać niecierpliwie następnego spotkania.

Piotr Budniak – według czytelników Jazz Forum – jeden z najbardziej obiecujących młodych muzyków jazzowych. Od dwóch lat prowadzi swój własny zespół, w którym realizuje autorską wizję muzyki. Członkowie zespołu to studenci oraz absolwenci najlepszych Akademii Muzycznych w Polsce (Katowice, Kraków), którzy byli nagradzani na największych, prestiżowych festiwalach jazzowych w Polsce i Europie (Jazz Hoeilaart, EuropaFest, Jazz Nad Odrą, Jazz Juniors, Bielska Zadymka Jazzowa, Krokus Jazz Festiwal i wiele innych), a także mogą pochwalić się współpracą koncertową z takimi tuzami jazzu jak Randy Brecker, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Jerzy Bartz, czy Adam Kawończyk. Ich debiutancki album „Simple Stories About Hope And Worries“ docenili fani, krytycy, a także czytelnicy magazynów JazzPRESS i Jazz Forum uznając płytę za jedną z najlepszych wśród polskich wydawnictw ubiegłego roku. Co więcej, sam zespół znalazł się także w czołówce najlepszych wykonawców jazzowych 2015 (wg JazzPRESS).
Piotr Budniak Essential Group to także laureaci Międzynarodowego Konkursu Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors“ 2015 oraz RCK Pro Jazz Festiwal 2015. Zespół koncertował z udziałem takich znakomitych muzyków jak Piotr Wojtasik, Adam Kowalewski, Michał Sobierajski, Dàniel Varga (HUN).  Wykonują kompozycje lidera będące połączeniem jazzowych korzeni z fascynacjami muzyką world, etno i indie oraz emocjonalnością CCM. Podczas koncertów zespół kładzie nacisk na brzmienie, przestrzeń oraz odpowiedni ładunek energetyczny i emocjonalny.

Specjalne podziękowania dla Mecenasów a zarazem współorganizatorów tego wydarzenia, Firm:
Francepol, Dual Meble, Lotto, EasyIT24.pl, EDF, Gaja Elektro, UM Zielona Góra, Biuro Brokerskie KBB Paweł Błaszczyk, Biuro Reklamy Fok-Art, Drukarnia Fortis i Gioconda.
Bez ich wsparcia nie byłoby sceny i widowni na której mogą zasiąść widzowie. W imieniu muzyków i widzów serdecznie dziękuję.

 

Bruno Aleksander Kieć

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,