5 sierpnia 2016 administracja

JBBO & Stanley Breckenridge czy wielkie otwarcie XIII Róże Jazz Festiwal

8 sierpnia wystartowała XIII edycja Letniego Festiwalu „Róże Jazz Festiwal” odbywająca się w ramach Letniej Strefy ART – WAKACYJNE LOTTO GRANIE.   Gwiazdą wieczoru i gospodarzem podczas Jazz Band Ball Orchestra oraz gość specjalny Festiwalu Stanley Breckenridge z USA.

Tak naprawdę do końca nie było wiadomo czy koncert się odbędzie z powodu opadów deszczu, które od rana królowały nad zielonogórską Starówką . Jednakże dobry Bóg okazał swoją przychylność dla fanów dobrej muzyki jazzowej i bez opóźnień koncert mógł się odbyć. To co muzycy zaprezentowali trudno jest opisać w kilku słowach. Niechaj przemówi jednego ze słuchaczy koncertu… „Było zaje….e! Dawno nad zielonogórska starówką nie  gościła mieszanka tak wybornego  swingu i bluesa. Na scenie i widowni królowała drapieżność i pieszczota dźwięków spod znaku Kansas City, zabawa, radość i nieziemska atmosfera. Szkoda, że na ulicach naszego miasta tak rzadko odbywają się takie koncerty. Szkoda ,że koncert z powodu ciszy nocnej musiał się skończyć tak wcześnie”

Zapraszam do wysłuchania fragmentów koncertu  Film 1,   Film 2   oraz do galerii zdjęć

Jazz Band Ball Orchestra (pierwotnie Jazz Band Ball), uchodzący za najstarszy polski zespół tradycyjny powstał w 1962r. z inicjatywy niedawno zmarłego trębacza Jana Kudyka i grupy studentów Krakowskiej Wyższej Szkoły Muzycznej. Debiut miał miejsce na Konkursie Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej, gdzie grupa zdobyła I nagrodę. Kolejnym sukcesem, który wprowadził JBBO na ogólnopolską scenę jazzową, było zwycięstwo w konkursie festiwalu Jazz Nad Odrą w 1965r. Wydarzenie to zapoczątkowało trwający do dziś ciąg niezliczonych koncertów w Polsce i niemal na całym świecie. Zespół uczestniczył m.in. w North Sea Jazz Festival w Hadze, Dixieland Meeting w Oberhausen (RFN) oraz wielokrotnie w słynnym Dixieland Jazz Jubilee w Sacramento (USA), współpracował też z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. słynnym trębaczem Wallacem Davenportem.

JBBO ma w swojej artystycznej biografii współpracę z wieloma utytułowanymi jazzmanami. To m.in.: Wallace Davenport, Kenny Ball, Chris Barber, Albert Nichols, Bill Ramsey, Acker Bilk. Spotkała ich również radość, gdy podczas koncertu w Krakowie dołączył do nich ze swymi muzykami słynny trębacz Wynton Marsalis. Dokumentują te kontakty również nagrania płytowe, a ma ich JBBO niemało. To 25 płyt winylowych (za czarny longplay “Home” otrzymali Złotą Płytę) wydanych w Polsce, w USA, Niemczech, Holandii […] i ok. 20 CD, zrealizowanych w tychże krajach oraz w Singapurze.

Z zespołem wystąpił pianista i wokalista Stanley Breckenridge. doktor muzykologii i wykładowca na Wydziale Studiów Afro-Amerykańskich na Kalifornijskim Uniwersytecie Stanowym w Fullerton. Wykładał też na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej i na Uniwersytecie Jagiellońskim. Występuje solo i z innymi muzykami w licznych krajach Europy, Japonii i w USA. Wydał dziewięć albumów muzycznych. Z JBBO współpracuje od 2013r.

A co inni mówią o JBBO?

“Muzyka Jazz Band Ball Orchestra to jedyna w swoim rodzaju rozpoznawalna od pierwszych taktów mieszanka swingu i bluesa […] JBBO to nie hałaśliwy dixielandowy band, ale elegancka orkiestra wybornie grająca zrelaksowany  muzykalny repertuar spod znaku Kansas City, a element ludyczny ich występów został zachowany i nadal jest to “balowa orkiestra jazzowa” w sposób doskonały przekazująca swing i entuzjazm licznie pojawiającej się na ich koncertach publiczności.”

Igor Rakowski-Kłos, Gazeta Wyborcza

Borders and differences in language sometimes hinder friendship and understanding but music soars above every obstacle and speaks to the heart in a language that all can understand. That is something the great American poet Carl Sandburg may have had mind when he wrote: “Drum on your drums, batter on your banjos, sob on the long cool winding saxophones. Go to it, o Jazzman.” If tradition is any indication, I’m sure that’s exactly what JBBO will do on this occasion.

Ronald Reagan

Zespół wystąpił w składzie:

Stanley Breckenridge – wokal;

Marek Michalak – puzon, wokal;

Michał Bylica – trąbka,

Wojtek Groborz – fortepian;

Wiesław Jamioł – perkusja,

Teofil Lisiecki – kontrabas;

Jacek Mazur – saksofon tenorowy, klarnet, wokal

Specjalne podziękowania dla Mecenasów a zarazem współorganizatorów tego wydarzenia, Firm: Francepol, Dual, Lotto, EasyIT24.pl, EDF, Gaja Elektro, KBB Paweł Błaszczyk, Fok-Art, Fortis i Gioconda. Bez ich wsparcia nie byłoby sceny i widowni na której mogą zasiąść widzowie. W imieniu wszystkich dziękuję Wam.

Bruno Aleksander Kieć

Fundacja Kombinat Kultury

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,