12 sierpnia 2016 administracja

Kinga Głyk Trio na XIII Róże Jazz Festiwal

12 sierpnia licznie zebrana publiczność festiwalowa mogła uczestniczyć w następnej odsłonie XIII Róże Jazz Festiwal odbywającego się w ramach Muzycznego Lottogrania. Tym razem na scenie pod zielonogórskim Ratuszem wystąpił zespół Kinga Głyk Trio. Zapraszam do wysłuchania fragmentu koncertu

Kinga Głyk to jedyna w Polsce gitarzystka basowa prowadząca własny jazzowo – bluesowo – funkowy zespół. Uważana jest za najlepsza polską basistkę młodego pokolenia i wschodzącą gwiazdę muzyki jazzowo – bluesowej. Skończyła 19 lat, a ma już za sobą ponad 100 koncertów w całym kraju i za granicą. Mimo młodego wieku grała już z wieloma świetnymi muzykami takimi jak: Jnr Robinson, Bernard Maseli, Ruth Waldron, Natalia Niemen, Jorgos Skolias, Apostolis Anthimos, Leszek Winder, Paweł Tomaszewski, Grzegorz Kapołka, Joachim Mencel, Arek Skolik, Mateusz Otremba (Mate.o), Marek Dykta czy Piotr Wyleżoł.

Kim jest i co o niej mówią i piszą?

 Młoda, zdolna i piękna. W ankiecie JAZZ TOP i BLUES TOP została nominowana w kategoriach: “NOWA NADZIEJA” , “GITARA BASOWA” oraz “ODKRYCIE ROKU”.

“Muzyczne zdolności Kingi Głyk już dzisiaj pozwoliły jej zapisać się na stałe w historii polskiego jazzu. Dojrzałość w improwizacji, dobre wyczucie rytmów i swoboda na scenie mieści się w granicach dobrego smaku, harmonizując z muzyką całego zespołu”.
Adam Makowicz

“Jedna z z najciekawszych basistek młodego pokolenia”.
Michał Wilczyński Dziennikarz Jazz Forum

“Pierwszy raz spotkałem się z takim talentem, biorąc pod uwagę wiek i fakt, ze kobieta ma taki naturalny swing. Kinga ma duży spokój, słucha bacznie co się dzieje muzycznie i natychmiast reaguje, co rokuje duże nadzieje na jej karierę”.
Arek Skolik

“Kinga jest bardzo zdolna, muzykalna i ma dobrą energię!”
Grzegorz Kapołka
Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku 12 lat grając w rodzinnym GŁYK P.I.K TRIO (zespół wtedy gościł na Róże Jazz festiwal) ze swoim tatą Irkiem (znanym wibrafonistą i perkusistą) i bratem Patrykiem (perkusja).

W marcu 2015 roku wydała swój debiutancki album „Rejestracja” nagrany m.in. z Natalią Niemen, Joachimem Menclem, Juniorem Robinsonem czy Jorgosem Skoliasem. Płyta otrzymała bardzo dobre recenzję od m. in.: Radiowej Trójki, Magazynu „Jazz Forum” i „Twój Blues”. Utwory z debiutanckiego albumu można usłyszeć m.in w Programie 2 Polskiego Radia w audycji „Puls Jazzu”

Na płycie znalazła się autorska kompozycja Kingi, ale także znane utwory innych kompozytorów w znakomitych aranżacjach. Na szczególną uwagę zasługuje m.in. interpretacja utworu Boba Dylana „Gotta Serve Somebody”w którym zaśpiewał Jorgos Skolias czy świetnie zaaranżowany utworów Czesława Niemena „Doloniedola”. Całość kompozycji podkreślają doskonale pulsujące partie gitary basowej. W maju 2016 ukazała się druga autorska CD LIVE artystki pt:”Happy Birthday”.
Bruno Aleksander Kieć

Fundacja Kombinat Kultury

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Tagged: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,